کابل، کانکتور و مبدل ویدئو پروژکتور

 

 

کابل و مبدل ویدئو پروژکتور

 

کابل و مبدل ویدئو پروژکتور

 

کابل و مبدل ویدئو پروژکتور

  کابل و مبدل ویدئو پروژکتور
  کابل و مبدل ویدئو پروژکتور
   

 

ویدئو پروژکتور به عنوان یک دستگاه حرفه ای تصویری شامل مجموعه ای از کانکتور های مخصوص است که طبیعتا کابل های مرتبط به آنها نیز باید توسط کاربران مورد استفاده قرار گیرد. معمولا در پک دستگاهها، کابلهای حداقلی در اندازه های استاندارد (حدود 1.5 الی 1.8 متر) وجود دارند. در صورت نیاز کاربر به نصب ویدئو پروژکتور به سقف نیاز خواهد بود تا کابلهای مورد نظر در متراژ بالاتر تهیه گردند. این همان جایی ست که مسئله کیفیت کابل مطرح می شود. تهیه کابل با کیفیت پایین یکی از بدترین انواع صرفه جوییست چرا که گاها ملاحظه شده بعضی از خریداران در خرید ویدئو پروژکتور با صرف بیشترین دقت و هزینه اقدام می کنند ولی با استفاده از کابلهای رابط کم کیفیت عملا تصویری بسیار نامطلوب -نسبت به ویدئو پروژکتوری که خریده اند- دریافت می کنند.

 
  • کابل RGB یا VGA از مرسوم ترین کابلهای مورد استفاده برای ویدئو پروژکتور محسوب می شود. کانکتور RGB پانزده پین بوده و شکل ظاهری آنها برای بیشتر کاربران کامپیوتر آشناست. از طریق 5 پین این کانکتور و کابل، سیگنال آنالوگ RGBHV (قرمز-سبز-آبی-افقی-عمودی) از کامپیوتر به دستگاه نمایشگر ارسال می شود. در بعضی از ویدئو پروژکتور ها به علت محدودیت فضای پنل ورودی (کاهش حجم و وزن دستگاه) از یکی از  کانکتورهای  RGB به صورت دو منظوره برای ورودی و یا خروجی مانیتور استفاده می شود که از طریق منو قابل تنظیم است. کابلهای RGB در متراژهای مختلف (5 متر، 10 متر، 15 متر، 20 متر و بالاتر) قابل ارائه است. به علت تفاوت کیفیت و درجه این کابلها و تاثیر مستقیم آن روی کیفیتِ تصویرِ دریافتی توصیه می شود از کابلهای درجه یک استفاده شود.
 
  • کابل  DVI که مخصوص درگاه DVI (مخفف Digital Visual Interface) بوده و به نوعی رابط دیجیتالی تصویر محسوب می شود، یکی دیگر از انواع کابل ویدئو پروژکتور است که  در بعضی ویدئو پروژکتورها و در چند نوع متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. این کانکتور امکان تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال را فراهم نموده و می توان از آن برای انتقال سیگنالهای آنالوگ و دیجیتال استفاده نمود. DVI سکوی پرتاب بسیار جالب توجهی بود برای انتقال دیجیتال دیتا که در نهایت به پورت و کابل HDMI ختم شد. کانکتور و کابل DVI در سه نوع  DVI-A ( انتقال دیتای آنالوگ) DVI-D (انتقال دیتای دیجیتال) و DVI-I انتقال دیتای دیجیتال و آنالوگ به صورت همزمان) ارائه میشود.
 
  • کابل HDMI و در واقع درگاه HDMI اما بعد از DVI به سرعت جایگیزین و محبوب گردید. HDMI مخفف عبارت HIGH-DEFINITION MULTIMEDIA INTERFACE بوده و رابطی برای انتقال غیر فشرده همزمان تصویر و صدا به صورت دیجیتال است. کانکتورهای آن کوچکتر از DVI بوده و علاوه بر سیگنال ویدئو صدای دیجیتال را نیز حمل می کند. به همین دلیل کابل HDMI معضل استفاده از کابل جداگانه ویدئو و کابل صدا را برای کاربران سینمای خانگی حل نموده است. امکان ارسال تصاویری با رزولوشن 1080 پیکسل و فرکانس 60 فریم در ثانیه از ویژگیهای HDMI بوده و امروزه این پورت در بیشتر ویدئو پروژکتورها مورد استفاده قرار میگیرد. طبعا کاربرانی که می خواهند از ویدئو پروژکتور برای تماشای فیلمها و تصاویر با کیفیت HD و یا بلو-ری استفاده کنند باید از کابل HDMI استفاده نمایند. برای نصب روی سقف کابل HDMI در متراژ بلند با ورژن 1.4 توسط شرکت آداک ارائه می شود.
 
  • کابل ویدئو RCA کامپوزیت کابل رایج سه رشته که با رنگهای زرد (برای سیگنال ویدئو) و قرمز و سفید (برای صدای راست و چپ) مورد استفاده قرار می گیرد. حمل سیگنال کامل ویدئویی بر روی یک کابل می تواند کیفیت تصویر را کاهش دهد. حتی اگر یک DVD پلیر پیشرفته را با کابل کامپوزیت به نمایشگر متصل کنید تصویر نمایش داده شده در بهترین حالت 480i خواهد بود.
 
  • کابل ویدئو RCA کامپوننت که برای انتقال سیگنال از سه کابل جداگانه استفاده می کند. معمولا با رنگهای قرمز، سبز و آبی کد می شوند. این ورودی در اغلب DVD پلیرها و سایر گیرنده های HDTV تعبیه شده اند. کابلهای کامپوننت می توانند سیگنال های اسکن پیشرفته و هم آمیخته را به خوبی ویدئو های استاندارد و کیفیت بالا حمل کنند. اگر برای حمل تصویر HDTV از کابل کامپوننت استفاده می کنید، حتما کابل با کیفیت بالا خریداری کنید چرا که در کابلهای با کیفیت پایین رزولوشون افقی آسیب دیده و کیفیت تصویر را پایین می آورد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر با واحد پشتیبانی فنی سیما پردازان آداک تماس بگیرید.