چه کسی پروژکتور را اختراع کرد؟

  چه کسی اولین پروژکتور را اختراع کرد؟  پروژکتور یک ابزار بصری است که برای نمایش تصویر بر روی یک صفحه خالی با کمک انعکاس و یا نور چراغ استفاده می شود. اساسا با استفاده از این ابزار می توان اشیا را بزرگتر و بر روی سطح دیگری منعکس کرد. در این عمل از لنزها، منشور و آینه به عنوان بازتابنده استفاده می شود. به جز تمامی موارد مورد نیاز، یک نور روشن یکی از فاکتورهای ضروری برای یک نتیجه خوب است.
اولین بار مفهوم
پروجکشن در سال 1646 توسط یک کشیش آلمانی به نام آثاناشیوش کِرِشر (Athanasius Kiecher) استفاده شد. او با استفاده از چراغ نفتی و یا شمع، تصاویر نقاشی شده با دست را بر روی یک پرده نمایش سفید می انداخت. این تفکر اولیه پایه و اساس اختراع پروژکتورها را در آینده شکل داد. بعد ها در سال 1879 ادوارد می بریج (Edward Muybridge) دستگاهی به نام زواپراکسیسکوپ (Zoopraxiscope) اختراع کرد. این دستگاه در واقع با استفاده از یک دیسک شیشه ای چرخنده تصاویر را به تندی و پشت سر هم به حرکت در می آورد و این احساس را به بیننده می داد که در حال تماشای فیلم است. از ادوارد می بریج به عنوان پدر تصویر متحرک یاد می شود. او بعدها توماس ادیسون (Thomas Edison) را ملاقات کرد و به او پیشنهاد داد تا دستگاهی را اختراع کند که ترکیبی از اختراع ادیسون یعنی گرامافون و زوآپراکسیسکوپ باشد. ادیسون تمایل چندانی به انجام این پروژه نشان نداد؛ اما برگه ی ثبت اختراع دستگاهی به نام کینتوسکوپ (Kinetscope) را در سال 1888 پر کرد. کینتوسکوپ در واقع از ترکیب دو واژه ی یونانی Kineto به معنی حرکت و scopos  به معنی تماشا کردن به وجود می آمد. ادیسون توضیح داد که این دستگاه در واقع می تواند تصاویر را ضبط کند و تصویری با حرکت تولید کند. این دستگاه یک دستگاه نمایش تصویر متحرک است که افراد می توانند از دریچه ی بالای دستگاه متحرک را تماشا کنند.
ساختن این دستگاه به عهده ی دستیار ادیسون ویلیام کندی لوری دیکسون (William Kennedy Laurie Dikson) که حرفه اش عکاسی بود، گذاشته شد. دیکسون شروع به انجام آزمایش در مورد ایده ای که به ذهن ادیسون رسیده بود، شد. در سال 1895 وودویل لیذام (Woodville Latham)  پروژکتور ایدولوسکوپ (Eidoloscope) را خلق کرد که توسط دیکسون به او توصیه شده بود و پس از آن دیکسون از کمپانی ادیسون جدا شد.
به طور همزمان سی فرنسیس جنکینز (C.Francis Jenkins) و توماس آرمات (Thomas Armat) یک پروژکتور فیلم به نام فنتوسکوپ (Phantoscope) اختراع کردند که در سال 1895 از آن رونمایی شد. آنها خیلی زود از هم جدا شدند و هر کدام به تنهایی مدعی این اختراع شدند. توماس آرمات دستگاه را به رف (Raff) و گمین (Gammon) که صاحبان کمپانی کینتوسکوپ بودند نشان داد. آنها نیز در مورد تولید این دستگاه با ادیسون مذاکرده کردند. ادیسون این معامله را به شرط تبلیغ فنتسکوپ به عنوان یکی از اختراعات خودش پذیرفت. این اختراع نام "ویتاسکوپ" (Vitascope) را به خود گرفت.
اولین رونمایی ویتاسکوپ در آوریل 1896 در نیویورک صورت گرفت. ویتاسکوپ خیلی زود به شهرت رسید و بعدها در نوامبر 1896 یک پروژکتور جدید به نام پروجکتوسکوپ (projectoscope) توسط کمپانی ادیسون طراحی شد که از نظر تجاری نیز بسیار موفق بود.