کفشهای GPSدار برای نظارت بر بیماران آلزایمری

  کفش GPS دار مخصوص بیماران آلزایمری  


 
کفشهای GPSدار می توانند به دو منظور مفید واقع شوند: 1- پیدا کردن کفشهای گمشده 2- پیدا کردن اشخاصی که کفشها را به پا دارند. کمپانی GTX به این نتیجه رسید که گزینه ی دوم برای اهداف امنیتی به خصوص برای کسانی که از بیماری آلزایمر رنج می برند می تواند سودمند باشد. این کمپانی از سال 2009 در حال طراحی و تولید این کفشها بوده است.
با استفاده از این کفش ها، خانواده فرد مورد نظر می توانند متوجه شوند، فردی که کفشها را به پا دارد دقیقاً در هر زمانی کجاست و زمانی که فرد از محدوده مشخص شده خارج شود، هشداری به شکل sms و یا ایمیل برای خانواده ی وی فرستاده می شود.
پیش از این تکنولوژی های پوشیدنی GPSدار دیگری همچون ساعت و دستبند روانه ی بازار شده بودند اما به راحتی قابل گم و یا فراموش شدن هم بودند؛ بالعکسِ کفش ها که تقریباً هرگز فراموش نخواهند شد.
کمپانی GTX در ابتدا این کفش ها را برای کودکان و دونده ها طراحی کرد؛ اما پروفسور Andrew Carle از دانشگاه George Mason توصیه کرد که این کفشها برای افراد مسن تولید شوند.
تکنولوژی GPS دوسویه با مصرف انرژی بسیار پایین در این کفشها به کاربر اجازه می دهد به طور مداوم تاریخچه ی حرکت های پوشنده ی کفش ها را ثبت و از طریق شبکه موبایل به مرکز نظارت بفرستد. شخصی که کفش ها را به پا دارد از طریق اپلیکیشن یک موبایل هوشمند که به اینترنت امن متصل است با دقت فراوان زیر نظر قرار می گیرد. این سیستم به اشخاص ناظر اجازه می دهد تا هشداری از طریق لپ تاپ و یا موبایل خود با یک لینک مستقیم در گوگل مپ دریافت کنند.
این GPS در یک حفره که از پلی کربنات ساخته شده در قسمت میانی کفه ی کفش تعبیه شده و به گفته ی این کمپانی برای مدت یک تا سه سال قابل استفاده است.