تفاوت ویدئو پروژکتورهای Short Throw (فواصل نزدیک) و Long Throw (فواصل دور)

 

در هنگام خریداری ویدئو پروژکتور، فاکتورهای بسیاری همچون شدت روشنایی، رزولوشن، امکان نصب به سقف و غیره وجود دارد. در این مقاله به تفاوت های ویدئو پروژکتورهای Short Throw  و Long Throw خواهیم پرداخت.

ویدئو پروژکتورهای short throw و long throw
 


Short Throw (فواصل نزدیک) یعنی چه؟

زمانی که تولیدکنندگان ویدئو پروژکتور در مورد قابلیت Short Throw بودن یک دستگاه صحبت می کنند، در واقع منظور آنها میزان فاصله ی لازم برای انداختن یک تصویر بر روی پرده ی نمایش با کیفیتِ خوب است. معمولاً در انتهای نام و یا مدل ویدئو پروژکتورهای Short Throw دو حرف st را می بینیم.
تفاوت در میزان فاصله و کیفیت تصویر در ویدئو پروژکتورهای شورت ترو و لانگ ترو رابطه مستقیمی با نوع لنزی که در آنها به کار رفته است دارد. در حالت کلی، ویدئو پروژکتورهای long Throw ارزان تر از ویدئو پروژکتورهای Short Throw هستند و این به دلیل نوع شیشه ای است که در لنز آنها به کار می رود. ویدئو پروژکتورهای long throw به فضایی بیش از 6 فوت (یک متر و 80 سانتی متر) تا پرده نمایش نیاز دارند تا یک تصویر 100 اینچی به وجود بیاورند. علاوه بر ارزان بودن یک مزیت دیگر ویدئو پروژکتورهای Long Throw این است که برای سالن های بزرگ، نمایشگاه ها و اتاق های کنفرانسِ بزرگ کاربردی هستند. اما اگر ویدئو پروژکتور را کمی جا به جا کنید و جلوتر ببرید، تصویر کوچک تر خواهد شد؛ بنابراین دستگاه های Long Throw برای سینمای خانگی چندان کاربرد ندارند.
از سوی دیگر ویدئو پروژکتورهای Short Throw لنزهایی دارند که می توانند تصاویری بزرگ در فاصله هایی کوتاه ارائه دهند؛ یعنی تصویری 100 اینچی در فاصله ای کمتر از 4 فوت (یک متر و بیست سانتی متر) مهم ترین مزیت خریداری ویدئو پروژکتورهای Short Throw  کاملا واضح است: فاصله کمتر بین ویدئو پروژکتور و پرده به معنی داشتن فضای کمتر برای رفت و آمد افراد و جلوی تصویر قرار گرفتن است. این دستگاه ها برای اتاق های چهارگوش کوچک که نمایش فیلم در آنها چالش برانگیز است بسیار مناسب هستند؛ البته با قیمتی بالاتر نسبت به ویدئو پروژکتورهای Long Throw.

 

ویدئو پروژکتورهای Ultra Short Throw (فواصل خیلی نزدیک)

از سوی دیگر ویدئو پروژکتورهای ultra short throw می توانند تصویری 100 اینچی در فاصله ی کمتر از 40 سانتی متر تولید کنند. این دستگاه ها بیشتر کاربردهای تبلیغاتی دارند؛ گرچه می توانند در آپارتمان های بسیار بسیار کوچک استفاده شوند. همین طور لنزی که در این نوع ویدئو پروژکتورها استفاده می شوند گران تر هستند.
 

کدام ویدئو پروژکتور برای شما مناسب تر است؟

از یک سو ویدئو پروژکتورهای Long Throw نسبت به Short Throwها ارزان تر هستند؛ اما برای سینمای خانگی چندان مناسب نیستند. در این نوع ویدئو پروژکتورها، فاصله ی زیادی بین دستگاه و پرده ی نمایش وجود دارد، بنابراین امکان وقفه در فیلم به دلیل رفت و آمد و قرار گرفتن آنها جلوی تصویر وجود دارد.
از سوی دیگر ویدئو پروژکتورهای Short Throw برای اتاق های نشیمن بسیار مناسب هستند؛ گرچه برای این مزیت باید قیمت بالاتری پرداخت شود. علاوه بر قیمت بالای ویدئو پروژکتورها، آنها نمی توانند در فاصله های زیاد خود را مطابقت دهند. اگر می خواهید از ویدئو پروژکتور خود در خارج از خانه و برای ارائه ی دمو و پرزنتیشن استفاده کنید، دستگاه های Long Throw بهترین گزینه خواهند بود.