تمیز نگاه داشتن فیلترها باعث بالا رفتن عمر ویدئو پروژکتور و لامپ آن می شود

 

ویدئو پروژکتورهای با تکنولوژی ساخت DLP، LCD و L-COS زمانی که روشن هستند میزان متنابهی گرما تولید می کنند. این میزان گرما باید مسیری از داخل ویدئو پروژکتور بیابد و از دستگاه خارج شود تا از داغ شدن آن و در نهایت عملکرد بد آن جلوگیری شود. این عمل به خصوص برای طول عمر لامپ بسیار مهم است؛ چرا که داغ کردن دستگاه از مهم ترین دلایل خرابی لامپ ویدئو پروژکتور است.

 

چرا باید فیلترهای ویدئو پروژکتور را تمیز کنیم؟

برای جا به جایی گرمای انباشته شده، ویدئو پروژکتورها یک یا چند فن خنک کننده دارند تا هوای بیرون را به داخل دستگاه هدایت کنند. از آنجایی که هوا دارای گرد و غبار است باید پیش از ورود به دستگاه و خنک کردن آن، فیلتر شود. اگر گرد و غبار موجود در هوا وارد ویدئو پروژکتور شود می تواند برای دستگاه و به خصوص لامپ آن زیان آور باشد. همین طور این گرد و غبار می تواند وارد پنل LCD شده و یا بر روی لنز بنشیند که در نهایت بر روی تصویر خروجی و کیفیت آن تأثیر می گذارد.
بنابراین فیلترهایی در همه ی ویدئو پروژکتورها تعبیه شده اند تا غبار موجود در هوا را از بین برده و سپس آن را به داخل دستگاه بدمند. برای کارکرد بهتر دستگاه، بهتر است این فیلترها به طور منظم تمیز شود.

 

 

هر چند وقت یکبار باید فیلترها را تمیز کرد؟

میزان و تعداد دفعات تمیز کردن فیلترها رابطه ی مستقیمی با محیط و فضایی که ویدئو پروژکتور در آن نصب است دارد. در محیط های با گرد و غبار کم، تعداد دفعات تمیز کردن فیلترها با محیطهایی مثل کلاس درس که غبار گچ وجود دارد متفاوت است. بر اساس نوشته کتابچه های راهنما، بهتر است فیلترها پس از 100 الی 300 ساعت استفاده تمیز شود.

 

چطور بدانیم که فیلترها نیاز به تمیز شدن دارند؟

چندین نشانه برای تشخیص زمان تمیز کردن فیلترها وجود دارد. بیشتر ویدئو پروژکتور LED هشدار دما دارند. اگر به هر یک از نشانه های زیر برخوردید یعنی زمان تمیز کردن فیلترها فرا رسیده است.
- زمانی که چراغ LED نارنجی چشمک زن باشد؛ یعی ویدئو پروژکتور در حال داغ کردن است.
- زمانی که چراغ LED قرمز چشمک زن باشد؛ یعنی مشکلی در فن خنک کننده و یا سنسورهای گرمایی پیش آمده است.
- زمانی که چراغ LED قرمز ثابت باشد؛ یعنی دستگاه به شدت داغ کرده است و در این زمان ویدئو پروژکتور به طور اتوماتیک خاموش می شود.
- زمانی که بتوانید گرد و غبار را بر روی اگزوز فن تهویه ببنید.
- زمانی که تصاویر خروجی ویدئو پروژکتور به شکل قابل توجهی تاریک شوند و وضوح نداشته باشند.