اهمیت جنس پرده نمایش

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که بر کیفیت تصویر در هنگام نمایش فیلم، پرزنتیشن و پروجکشن عکس تأثیرگذار است، جنس پرده نمایش می باشد. اگر قصد خرید پرده ی نمایش پرتابل دارید و یا حتی قصد دارید پرده مورد نظر خودتان را بسازید، دانستن این موضوع که بهترین جنس برای پرده نمایش شما متناسب با محیطی که در آن قرار دارید چیست، بسیار مهم است.

پارچه های سفید معمولی و دیوارهای سفید به اندازه کافی خوب نیستند.
اگر تا به حال تصویر ویدئو پروژکتور خود را بر روی یک دیوار انداخته باشید، حتما متوجه شده اید که تصویر خیلی واضح نیست، کنتراست پایین است و رنگ ها خیلی روشن نیستند. این بدین دلیل است که نقاشی دیوارهای بسیاری از خانه ها به گونه ای انجام شده که نور را جذب کند نه منعکس. اگر به این فکر هستید که تصویر خود را بر روی دیوار بیندازید حتماً به این نکته توجه داشته باشید که دیوار را با رنگ مخصوص پرده نمایش پروژکتور نقاشی کنید که به همین منظور ساخته شده است.
پروجکت تصویر بر روی یک پارچه سفید معمولی به مراتب بدتر است، چرا که نه تنها بخش زیادی از نور از طریق پارچه جذب می شود که منجر به تصویری کمرنگ می شود، بلکه چین و چروک های پرده هم دید بیننده را منحرف می کنند.


جنس پرده های نمایش ویدئو پروژکتور چیست؟
ظاهراً پرده های مختلف، نور را به صورت متفاوتی منعکس می کنند و بر می گردانند و در اینجاست که اهمیت جنس پرده نمایش احساس می شود. پرده های نمایش ویدئو پروژکتور از مواد خاصی ساخته می شوند که نور بیرون آمده از ویدئو پروژکتور را به بهترین وجه ممکن منعکس کنند و بهترین تصویر را با بهترین کیفیت ممکن به بیننده ارائه دهند. این پروسه شامل خیلی مسائل، همچون انعکاس نور، استحکام و چین و چروکها می شود.

مشخصات جنس پرده های نمایش ویدئو پروژکتور
تولیدکنندگان با در نظر گرفتن موارد استفاده ویدئو پروژکتور از مواد مختلفی برای ساخت پرده نمایش استفاده می کنند. برای مثال پرده های نمایشی که برای فضاهای غیرمسقف و بیرونی طراحی می شوند، بادوام تر هستند و در برابر آب و رطوبت مقاومت بیشتری نسبت به پرده های مناسب فضاهای داخلی دارند. در برخی از پرده ها از موادی استفاده می شود که بتوانند تطبیق پذیر باشند؛ یعنی ویدئو پروژکتور می تواند هم جلو و هم پشت پرده قرار بگیرد و و تصویر را پروجکت کند، در حالی که پرده های دیگر به گونه ای طراحی میشوند که پشت پرده سیاه است و این باعث می شود از نور محیط که از پشت تابیده می شود جلوگیری کنند:
- رنگ: بیشتر پرده ها سفید و یا سفید مات هستند و برخی خاکستری روشن. سفید و سفید مات برای استفاده های داخلی استاندارد هستند اما خاکستری بیشتر برای محیط هایی مناسب است که امکان کنترل نور محیط وجود ندارد، مثل فضاهای بیرونی.
- نوع پارچه: پرده نمایش هایی که از وینیل (نوعی پلاستیک) و یا فایبرگلس ساخته شده باشند قابل شستشو با آب و صابون هستند؛ بنابراین راحت تر قابل مراقبت و نگهداری هستند. بافت این پارچه ها در میزان صافی و همواری متفاوت هستند که بر روی پرزنتیشن با تصاویر رنگی و یا سیاه و سفید تاثیرگذار است.
- درجه بازدهی (Gain Rating): این میزانِ عددی یک واحد اندازه گیری بازتاب صفحه نمایش است. عدد 1.0 یک عدد معقول و میانه است. عدد بزرگتر از 1.0 نور بیشتری را انعکاس می دهد، اما یک درجه بازدهی بالا همیشه بهتر نیست؛ به دلیل اینکه منجر به زاویه دید کمتر می شود و در برخی موارد باعث به وجود آمدن به هم ریختگی در تصویر می شود.
- اندازه: اندازه گیری ها معمولا با کلماتی چون نسبت تصویر و یا سطح مشاهده مورب مطرح می شوند. نسبت تصویر به رابطه بین پهنا و ارتفاع اشاره دارد و با اعدادی چون 4:3 (استاندارد) و 16:0 (وایدسکرین یا HD) و یا 16:10 که ورژنی جدیدتر است، مشخص می شود. به عنوان مثال یک پرده نمایش 100 اینچی می تواند یک تصویر مورب 100 اینچی داشته باشد. اما اندازه ی پهنا و ارتفاع آن تصویر می تواند متفاوت باشد؛ مثلا 49*87، 70*70 و یا 60*80.
- منبسط یا غیرمنبسط (فشرده یا غیرفشرده): این شاخص به میزان انعطاف پذیری مواد یک پرده اشاره دارد. غیرفشرده ها راحت تر قابل آویختن هستند و بنابراین بیشتر در معرض چین و چروک می باشند. فشرده ها سخت تر و صاف تر هستند و سطح یکنواخت تری دارند.


خریداری پرده نمایش
در هنگام خریداری پرده نمایش باید به دو نکته توجه داشته باشید: کجا و چگونه می خواهید از پرده استفاده کنید. به عنوان مثال آیا این پرده در یک کلاس با سایز متوسط، در یک سالن کنفرانس بزرگ با تعداد مخاطب زیاد، بر روی میز با بیننده هایی که نزدیک پرده نشسته اند، در یک سینمای خانگی که نور به خوبی کنترل شده و یا در فضای بیرونی بدون کنترل نور محیط استفاده می شود؟ همه این موقعیت ها، پرده نمایش های متفاوتی نیاز خواهند داشت.
به علاوه ی شاخص کنترل نور محیط، باید بدانید که آیا ویدئو پروژکتور شما مناسب پرده نمایش انتخابی تان هست یا خیر. اگر ویدئو پروژکتور خود را خریداری کرده اید به کتابچه راهنمای آن مراجعه کنید تا بر اساس خروجی تصویر، پرده نمایش مناسب تری تهیه نمایید. فقط کافیست به بخش مشخصات صفحه نمایش مراجعه کنید. در این بخش به شاخص هایی چون اندازه، رنگ، درجه بازدهی و همینطور بهترین شرایط استفاده اشاره شده است.


پرده نمایش مناسب سینمای خانگی
دو نوع پرده نمایش برای سینمای خانگی کاربرد دارند. اولی همان پرده نمایش سفید سنتی است که دهه ها مورد استفاده قرار گرفته و دیگری پرده نمایش خاکستری است که اولین بار در سال 2001 تولید شده و بسیار محبوب شد. پرده های نمایش خاکستری معمولا پرده های با کنتراست بالا خوانده می شوند؛ به این دلیل که هدف آنها بالا بردن کنتراست برای ویدئو پروژکتورهای دیجیتال در اتاقهایی که کاملا تاریک نیستند است. پرده خاکستری نور محیط را نسبت به پرده سفید بهتر جذب می کند.
زمانی که اولین بار پرده های خاکستری رنگ به بازار آمدند، ویدئو پروژکتورهای دیجیتال موجود در بازار، همگی مشکل کنتراست داشتند. بنابراین از هر گزینه ای که ممکن بود کنتراست را بالا ببرد استقبال می شد، گرچه در طول سه سال گذشته کنتراست ویدئو پروژکتورهای دیجیتال با سرعت زیادی بالا رفته است. امروزه بالاترین کنتراست این ویدئو پروژکتورها 3000:1 و بعضا بالاتر است.