نکته هایی برای طولانی کردن عمر لامپ ویدئو پروژکتور

 

یکی از قطعات گران قیمت ویدئو پروژکتور که در طول دوره ی کاری دستگاه شما نیاز به تعویض دارد، لامپ آن است. از آنجایی که لامپ ویدئو پروژکتور قطعه ای گران است، بسیار مهم است که اقدامات پیشگیرانه در حین استفاده از دستگاه انجام شود تا عمر آن به حداکثر ممکن برسد.

این اقدامات پیشگیرانه به شرح زیر هستند:

* یکی از راحت ترین اقدامات برای اینکه تعداد ساعات کار لامپ پروژکتور شما به حداقل ممکن برسد این است که دستگاه را در حالت اقتصادی قرار دهید. این بدان معناست که لامپ دستگاه شما با کمترین روشنایی، بیشترین کارکرد را خواهد داشت. این امکان برای همه ویدئو پروژکتورها وجود ندارد.

* لامپ هایی که زودتر از بازه ی زمانی مشخص شده از کار می افتند، معمولاً تحت تأثیر درجه ی حرارت بوده اند. دقت کنید در زمان
نصب ویدئو پروژکتور خود در سینمای خانگی، کلاس و سالن کنفرانس فضای مناسبی بین فن خنک کننده ی دستگاه و سقف و دیوارها وجود داشته باشد. 60 سانتی متر می تواند فضای تهویه ی مناسبی باشد تا از داغ کردن لامپ ها جلوگیری شود.

* پیش از آنکه
کابل پروژکتور خود را از برق بکشید منتظر بمانید تا دستگاه خنک شود؛ به این دلیل که حتی زمانی که پروژکتور کار نمی کند باید مدتی در برق بماند تا فن بتواند انرژی لازم برای خنک کردن دستگاه و لامپ ها را تأمین کند.

* همچنین تا پیش از آنکه از خنکی کامل لامپ دستگاه خود مطمئن نیستید آن را حرکت ندهید. زمانی که دستگاه داغ است مغزی لامپ ویدئو پروژکتور ضعیف تر و شکننده تر است. بنابراین باید مراقب باشید تا از تکان های شدید و حرکت دستگاه جلوگیری کنید.

* اگر به صورت مکرر دستگاه خود را خاموش و روشن کنید عمر لامپ شما کوتاه می شود. زمانی که ویدئو پروژکتور خود را روشن می کنید جریان بزرگی از انرژی وارد لامپ دستگاه شما می شود و باعث می شود لامپ شروع به کار کند. تکرار این عمل می تواند به لامپ ویدئو پروژکتور شما آسیب برساند.

* تمیز نگه داشتن فیلترهای ویدئو پروژکتور باعث می شود هوای بیشتری در سیستم شما وجود داشته باشد. این امر باعث می شود لامپ دستگاه شما خنک بماند. در برخی از ویدئو پروژکتورها، فیلتری جداگانه برای لامپ در نظر گرفته شده است؛ این فیلتر نیز همانند فیلترهای معمولی نیاز به تمیز کردن دارد.