تاریخچه ی ویدئو مپینگ (VIDEO MAPPING)  ویدئو مپینگ  گرچه امروزه ویدئو مپینگ ذهن هنرمندان، گرافیستها و انیماتورها را درگیر کرده است اما تاریخچه ی استفاده از این تکنولوژی بسیار دور تر از آن است که شما تصور می کنید.
پروجکشن بر روی سطوح صاف، سطوح استوانه ای و کروی تاریخچه ای بسیار قدیمی دارد و به دوره ی اختراع سینما برمی گردد.

*داستان در سال 1969 آغاز می شود...
برای اولین بار پروجکشن بر روی سطوح غیرصاف در افتتاحیه ی یکی از تورهای اجرا شده در دیزنی لند در سال 1969 انجام شد. در این تور، تصاویر سرهای جدا شده از بدن بر روی صورت 5 مجسمه ی سنگی که آواز می خواندند پروجکت شد.

*1980
پروجکشن مپینگ (projection mapping) بعدی در سال 1980 توسط مایکل نیامارک انجام شد. ابتدا اتاقی به همراه دو بازیگر با یک دوربین چرخشی فیلمبرداری می شوند و پس از آن پروژکتور جای دوربین را می گیرد و نتیجه ی این هنر یک ویدئو مپینگ (video mapping) چرخشی است.

*1991
دیزنی لند نه تنها در استفاده از این تکنولوژی پیشگام بود، بلکه در سال 1991 برای اولین بار حق ثبت اختراع «آپارات و روش های پروجکشن بر روی اشیای سه بعدی» را از آنِ خود کرد.

*1994
«جنرال الکترونیک» نیز در سال 1994 اختراع «یک سیستم و روش برای افزودن تصاویر سه بعدی کامپیوتر بر روی شیء واقعی با همان ویژگی ها در فضای واقعی» را به نام خود ثبت کرد.

*1998
ویدئو مپینگ (video mapping) به شکل آکادمیک توسط رمش راسکار، گِرِگ ولچ و هنری فاچز دنبال شد. اختراع آنها به نام «دفتر کار آینده» دنیایی را تصویر می کرد که در آن پروژکتورها همه ی سطوح را پوشش می دادند. توسط این اختراع به جای خیره شدن به صفحه ی کوچک مانیتور، پرسنل شرکت ها قادر بودند دقیقا از پشت میز خود از همکاران خود تصاویر سه بعدی بر روی سطح بزرگ دیوار و غیره دریافت کنند.

*2004
از سال 2004 به بعد ویدئو پروژکتورهای هوشمند وارد بازار شدند و پیشرفت های چشمگیری در ویدئو مپینگ (video mapping) حاصل شد.