چگونه با کمتر از یک دلار برای موبایل یا تبلت خود پروژکتور بسازیم؟


لوازم مورد نیاز:
جعبه کفش، کاتر، چسب نواری پهن، ذره بین، ماژیک، لِگو، چسب حرارتی

نحوه ی ساخت:
* پیش از هر چیز باید همه ی سوراخ ها و شکاف های جعبه ی کفش را پوشش دهید تا از ورود هرگونه نور به داخل آن جلوگیری کنید. این کار قطعاً کیفیت پروژکتور شما را بالاتر خواهد برد. ابتدا با استفاده از چسب نواری سوراخ های بیرون و سپس سوراخ های داخل جعبه را بپوشایند تا حالت چسبناکی در داخل جعبه وجود نداشته باشد.
* از ذره بین به عنوان لنز پروژکتور استفاده می شود. ابتدا باید وسط دیواره ی جعبه کفش را پیدا کنید. سپس ذره بین را در آن قسمت بگذارید و با استفاده از ماژیک دور آن را خط بکشید. با استفاده از یک کاتر تیز این دایره را ببرید و خالی کنید. حتماً دقت کنید که اطراف دایره را تمیز ببرید تا نتیجه ی بهتری بگیرید. سپس در دیواره ی پشتی جعبه (دیواره ی مقابل دیوار لنز) دو سوراخ برای کابل اسپیکر و کابل موبایل (برای شارژ کردن) ببرید. ذره بین را در داخل سوراخ جا داده و با استفاده از چسب حرارتی آن را به جعبه ی کفش بچسبانید. می توانید سوراخ مربوط به لنز را کمی بالاتر در نظر بگیرید و در زیر ذره بین خود از یک لِگو به عنوان پایه استفاده کنید تا در حین چسباندن ذره بین به جعبه کمتر اذیت شوید.


ویدئو پروژکتور با جعبه کفش ساخت ویدئو پروژکتور خانگی ارزان


* موبایل یا تبلت خود را به موازات لنز قرار دهید و با استفاده از خط کش دو خط صاف در هر دو سوی موبایل بکشید تا متوجه شوید هر بار که از پروژکتور استفاده می کنید موبایل خود را دقیقاً در کدام نقطه قرار دهید.

  ساخت ویدئو پروژکتور ارزان خانگی  


*در این پروژه موبایل شما باید به عمودی ترین حالت ممکن در جعبه ی کفش قرار بگیرد؛ بنابراین از لِگوها برای درست کردن یک پایه برای موبایل استفاده می کنیم و موبایل را به آن تکیه می دهیم. برای درست کردن این پایه باید به طول و عرض موبایل خود دقت کنید.

  با استفاده از جعبه کفش ویدئو پروژکتور خانگی ارزان بسازید.  

*در مرحله ی آخر و برای استفاده از پروژکتور خود، موبایل را بر روی پایه و سپس داخل جعبه ی کفش و به موازات لنز قرار دهید. دقت داشته باشید که باید موبایل خود را به شکل وارونه داخل جعبه قرار دهید؛ در غیر این صورت تصویر شما بر روی دیوار برعکس خواهد بود. چراغ ها را خاموش کنید تا تصویر را بر روی پرده ببینید و جای دقیق موبایل را پیدا کنید. با چند نقطه این محل را نشانه گذاری کنید تا برای دفعات آینده دچار مشکل نشوید.

  جعبه کفش / ویدئو پروژکتور  

 
نکات مهم:
* اگر تصویر شما تاریک بود روشنایی موبایل خود را در بالاترین حالت ممکن تنظیم کنید.
* اگر همچنان تصویر شما تار بود اتاق خود را تغییر دهید و پروژکتور را به اتاقی بدون پنجره منتقل کنید.
* برای گرفتن تصویر بزرگ تر، فاصله پروژکتور خود را از صفحه ای که تصویر بر روی آن می افتد دورتر کنید.
* برای بهتر کردن کیفیت تصویر حتماً از یک دیوار سفید به عنوان پرده استفاده کنید. اگر دیوار اتاقتان سفید نیست با چسباندن کاغذ سفید بر روی مقوا پرده ی سفید بسازید.
* اگر تصویر وارونه دریافت می کنید، موبایل خود را در داخل جعبه برعکس کنید.
توضیح: ویدئو پروژکتور فوق صرفاً یک نمونه ی ابتدایی و ساده بوده و برای مصارف حرفه ای توصیه نمی شود.