ویدئو پروژکتور سینمای خانگی

  سینمای خانگی با ویدئو پروژکتور  

امروزه اهالی فیلم و سینما می توانند برای سینمای خانگی به جای LED، LCD و پلاسما از تکنولوژی جدید و به روز ویدئو پروژکتور استفاده نمایند و علاقمندی به این کار به دلایل ذیل هر روز بیشتر می شود.
1- ویدئو پروژکتور برای شبیه سازی منزل به سینما بسیار مناسب تر است.
2- با ویدئو پروژکتور امکان پخش تصاویر سینمایی با ابعاد بزرگ فراهم می گردد. این بازه بین 30 الی 300 اینچ است در حالی که در LED یا پلاسما محدودیت ابعاد وجود دارد و ضمناً مثلاً برای تهیه ی یک LCD یا پلاسمای 100 اینچ هزینه ی بسیار زیادی باید پرداخت.
3- ویدئوپروژکتور نسبت به سایر دستگاه ها قابل حمل بوده و امکان جابه جایی آن از خانه ای به خانه ی دیگر و حتی در سفرها آسان است.
پروژکتورهای سینمای خانگی تنها برای مصارف خانگی نیستند بلکه در تئاترها، تالارهای کنفرانس، مکان های مذهبی و جشن ها نیز قابل استفاده هستند. با استفاده از پاور پوینت (power point) آفیس و یا کی نوت (Keynote) اپل می توانید اسلایدشوهایی خلق کنید و به معرفی بیزنس خود بپردازید و یا بهره های آموزشی از این تکنولوژی ببرید.
نکته های مهمی که باید در هنگام خرید پروژکتورهای سینمای خانگی در نظر داشته باشید عبارتند از:

* روشنایی
به طور قطع در هنگام تماشای فیلم توسط پروژکتور دوست ندارید تصویری بسیار روشن و یا بالعکس بسیار تاریک داشته باشید. این نکته ی بسیار مهم رابطه مستقیمی با اتاقی که پروژکتور در آن قرار دارد و همچنین فاصله ی پرده و لامپ دارد.
اگر میزان لومنز یک دستگاه، پایین (یعنی چیزی حدود 1000 و یا کمتر) باشد، این بدان معناست که ویدئو پروژکتور شما باید در فضایی کوچک قرار بگیرد. بالعکس اگر میزان لومنز آن بالاتر از 1500 باشد، هیچ مشکلی با بزرگی یا کوچکی فضای خود نخواهید داشت. این نوع پروژکتورها را می توان حتی در اتاقهایی بسیار کوچک همچون اتاق نشیمن استفاده کرد.
اگر پروژکتوری با میزان لومنز حداقل 1000 خریداری می نمایید به هیچ عنوان مشکلی تحت عنوان شدت روشنایی نخواهید داشت.
یک نکته ی بسیار مهم برای اینکه از ویدئو پروژکتور خود نهایت لذت را ببرید این است که آن را در اتاقی که به اندازه ی کافی تاریک است نگه دارید تا تصویر بهتری دریافت کنید. حتی اگر نور کمی از آشپزخانه و یا اتاق خواب بتابد، می تواند موجب سر درد شود. بنابراین هرچه اتاق تاریک تر باشد، تصویر روشن تر و شفاف تری خواهید داشت.

*نکته ای در مورد لامپ ها
متوسط عمر لامپ یک پروژکتور که به طور قطع مهم ترین عضو آن است چیزی حدود 2000 ساعت است. به مرور زمان و هنگامی که طول عمر لامپ کاهش می یابد تصویر لامپ تاریک تر می شود. در صورتی که دستگاه را در حالت ECO MODE قرار دهید این طول عمر می تواند کمی بیش از 2000 ساعت باشد. هزینه ی تعویض لامپ پروژکتور چیزی بین 200 تا 400 دلار می باشد.
نکته ی مهم دیگر در مورد نگهداری لامپ پروژکتور: تمیز نگه داشتن فیلتر لامپ می تواند عمر آن را طولانی تر کند. به دلیل روشن ماندن فن حتی پس از خاموش شدن دستگاه بهتر است دستگاه را دور از اشیایی که ممکن است گرد و غبار جذب کنند نگاه دارید. اگر بلافاصله پس از روشن کردن پروژکتور تصمیم به خاموش کردن آن گرفتید حتماً پنج دقیقه تأمل کنید.

* پرده نمایش پروژکتور
برخی از کاربران ممکن است بخواهند از یک دیوار سفید برای دیدن فیلم استفاده کنند؛ در حالی که برخی دیگر پرده نمایش را ترجیح می دهند. از سویی دیگر گرچه پرده های سفید سال های متمادی برای نمایش انتخاب شده اند، ولی برخی ترجیح می دهند از پرده خاکستری استفاده کنند که کنتراست بالاتری ایجاد می کند.
همان طور که قبلاً اشاره شد اتاقی که در آن فیلم و برنامه ی تلویزیونی تماشا می کنید و یا بازی های ویدئویی انجام می دهید باید کاملاً تاریک باشند. اما زمانی که نمی توان اتاق را به طور کامل تاریک کرد پرده ی خاکستری می تواند کمک کننده باشد. پرده ی خاکستری می تواند جلوی انعکاس نورِ کمی که از اتاق های دیگر می تابد را بگیرد و تصویر خوبی به شما ارائه دهد.
طبیعی است که اندازه ی پرده نمایش شما به اندازه و ابعاد اتاق شما بستگی دارد. قطعاً در یک اتاق کوچک شما نیاز به یک پرده بزرگ ندارید اما اگر اتاق خاصی را به عنوان اتاق سینمای خانگی اختصاص می دهید یک پرده ی بزرگ و ثابت (غیرپرتابل) در نظر بگیرید.
گزینه های شما برای پرده نمایش به صورت زیر خواهد بود:
1- پرده ای که تصویری با نسبت طول به عرض 4*3 به شما ارائه می دهد. (تقریباً مربع)
2- پرده ای که تصویری با نسبت های طول به عرض 9*16 ارائه می دهد. (واید اسکرین و HD)
از آنجا که امروزه برنامه های تلویزیونی و فیلم هایی که بر روی بلوری و دی وی دی هستند HD و واید اسکرین اند گزینه ی دوم به شما پیشنهاد می شود.
اگر اتاق خاصی را برای سینمای خانگی اختصاص نداده اید می توانید از پرده های نمایش پرتابل استفاده کنید. این گزینه برای کسانی که به سفرهای کاری می روند و پروژکتور را با خود حمل می کنند نیز توصیه می شود.
امید است نکته هایی که به آن ها اشاره شد در جهت خرید پروژکتور سینمای خانگی بهتر، مفید واقع شوند.